Endoskopi
Kliniğimizde Endoskopi, Bronkoskopi, Kolonoskopi, Gastroskopi, Rhinoskopi işlemleri yapılmaktadır.

 

Ucunda kamera olan 8-12 mm çapındaki kıvrılabilen bir alet yardımı ile üst gastrointestinal sistem denilen yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağının incelenmesine olanak veren endoskopik işleme endoskopi denir.

Gastroskop; uç kısmında ışığı ve görüntü kaydeden kamerası olan ve içerisinde çalışma kanalı bulunan bir sistemdir. Bu çalışma kanalı sayesinde bu bölge hastalıklarından parça alınması, kanamaların durdurulması ve endoskopik cerrahi işlemler(mideye beslenme tüpü konulması, kanser öncüsü poliplerin çıkartılması , erken kanserlerin tedavisi, darlıkların genişletilmesi, stent denilen metal borular vasıtasıyla darlıkların açılması ve zayıflama balonlarının yerleştirilmesi gibi) yapılmaktadır.

Kolonoskopi
Oniki parmak barsağından sonraki ince barsak ve kalın barsağın incelenme işine ise kolonoskopi adı verilir.
 
Rinoskopi
Endoskopik olarak burun ve üst solunum yollarının incelenmesidir. Bölgedeki tümörlerin ve kaçan yabancı cisimlerin tespiti uzaklaştırılması ya da biyopsi alınmasında kullanılır.
 
Broncoskopi
Bronkoskopi gırtlak bölgesinden sonraki solunum yollarını ve akciğerleri incelemek, tanı ve tedavi için bir takım işlemler, girişimler yapmak kullanılan bir tür endoskopi yöntemidir. Endo iç, skopi bakma, görme demektir, yani vücudun içine bakılmasıdır. Bronko bronş kelimesi yani hava yolları anlamında olup bronkoskopi kelime olarak hava yollarının içine bakma demektir.
Göğüs hastalıklarında vazgeçilmez bir tanısal işlem olan fiberobtik bronkoskopi sayesinde başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığın tanısı konulabiliyor. Küçük ırklarda sıkça görülülen tracheal collapsın (soluk borusunda daralma) teşhisinde önemli rolu vardır. Yine akciğer bölgesinin klasik cerrahi işlemleri çok ağır olduğunda bronkoskopi ile yapılan görüntüleme ve biyopsileme işlemlerinin hiçbir koplikasyonu yoktur.

 

Ataşehir Veteriner Kliniği - Websitemize Hoşgeldiniz

Ataşehir'de 7/24 Hizmet veren Veteriner kliniğimizin hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.